Το χόκεϊ ανδρών RIT πέφτει στο Mercyhurst, 6-2

Οι δεύτεροι επιθετικοί του RIT Elijah Gonsalves (Scarborough, Οντάριο) και Caleb Moretz (Fairbanks, Αλάσκα) σημείωσαν ο καθένας από ένα γκολ πρώτης περιόδου, αλλά ο οικοδεσπότης Mercyhurst επέστρεψε για τη νίκη με 6-2 το Σάββατο.

ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ

Το RIT ανέβηκε στο ταμπλό με 8:31 στο ρολόι. Ο ανώτερος επιθετικός Τζέικ Χάμαχερ (Κορόνα, Καλιφόρνια) τροφοδότησε τον Γκονσάλβες στον αριστερό κλειστό κύκλο για ένα γκολ για να ανοίξει το σκορ.

Ο Mercyhurst ισοφάρισε το παιχνίδι μετά από μια προσπάθεια εκκαθάρισης του ανώτερου τερματοφύλακα του Tiger, Logan Drackett (Κάλγκαρυ, Αλμπέρτα) πίσω από το δίχτυ του RIT που έσκασε από το γυαλί στην υποδοχή Tiger για ένα εύκολο τελείωμα από τον νεαρό σέντερ Geoff Kitt με 6:43 στο ρολόι.

Το RIT πήρε ξανά το προβάδισμα με 3:11 να απομένουν στην περίοδο μετά το σφύριγμα του Mercyhurst για ένα πεντάλεπτο μασκάρισμα. Ο Moretz ολοκλήρωσε ένα ριμπάουντ στο slot από ένα σουτ του Hamacher για να μετατρέψει την προσπάθεια power-play.

Ο Μέρσιχερστ πήρε ξανά το προβάδισμα με ένα ζευγάρι γκολ στη δεύτερη περίοδο. Ο δευτεροετής φόργουορντ Τζόναθαν Μπέντορφ ξεπέρασε τον Ντράκετ δευτερόλεπτα μετά το τέλος του παιχνιδιού RIT με 7:30 στο ρολόι πριν ο πρωτοετής επιθετικός Νόα Κέιν βρει τα δίχτυα με 19 δευτερόλεπτα να απομένουν για το προβάδισμα 3-2.

Ο Μέρσιχερστ πρόσθεσε τρία γκολ στην τρίτη περίοδο για να θέσει το παιχνίδι απρόσιτο.