Oglevie, Pilut power Amerks να κερδίσει την παράταση

Με προσπάθειες πολλών πόντων από τον Lawrence Pilut (1 + 2), Ζαν-Σαμπαστιάν Ντέα (1+1) και Andrew Oglevie (1+1) – όλοι μαζί για το νικητήριο γκολ της παράτασης – οι Rochester Americans (9-3-1-2) κατέκτησαν την πρώτη θέση στην κατάταξη North Division της American Hockey League με παράταση 3-2 νίκη επί των Cleveland Monsters (8-6-1-1) την Παρασκευή στο The Blue Cross Arena.

δέκα κορυφαίες μάρκες ρολογιών πολυτελείας

Η Ρότσεστερ έχει κερδίσει τώρα 21 από τους 30 πιθανούς πόντους στους πρώτους 15 αγώνες της σεζόν και έχει κερδίσει πόντους σε 10 από τους 12 τελευταίους αγώνες συνολικά, σημειώνοντας 7-2-1-2 σε αυτό το διάστημα. Η νίκη βελτιώνει επίσης τους Amerks σε 27-7-3-3 κόντρα στο Κλίβελαντ από την αρχή της σεζόν 2011-12.

Εκτός από το γεγονός ότι ο Dea έκανε την τρίτη προσπάθεια πολλών πόντων που ήταν κορυφαία για την ομάδα της σεζόν, ο Pilut και ο Oglevie κατέγραψαν ο καθένας το δεύτερο του αγώνα. Τερματοφύλακας Jonas Johansson έκανε την τρίτη συνεχόμενη εμφάνισή του και την ένατη συνολικά, κερδίζοντας την τέταρτη νίκη του ενώ έκανε 25 αποκρούσεις.

Οι επιθετικοί Zac Dalpe και Ryan MacInnis άναψαν ο καθένας τη λάμπα για το Κλίβελαντ, το οποίο εγκατέλειψε τον τέταρτο συνεχόμενο αγώνα του, ενώ ο δικτυακός οπαδός Matis Kivlenieks (5-1-2) σταμάτησε 20 από τις 23 βολές που αντιμετώπισε, αλλά πήρε την ήττα στην παράταση.