Ο Φρέντερικ Μάντσεν στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσε 2-1 τον Χόμπαρτ με 2-1

Ο δεύτερος φοιτητής του Hobart College Frederick Madsen σημείωσε ένα ζευγάρι γκολ στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι Statemen νίκησαν το Rensselaer Polytechnic Institute, 2-1, σε έναν αγώνα Liberty League στο Cozzens Field το απόγευμα του Σαββάτου. Με τη νίκη, ο Χόμπαρτ έχει πλέον 6-3-4 στη σεζόν με 3-1-3 στο παιχνίδι της διάσκεψης. Οι Engineers έχουν 4-5-5 συνολικά με ρεκόρ 2-2-2 στο Liberty League.

Το γκολ του Μάντσεν για τη νίκη ήρθε με 63 δευτερόλεπτα να απομένουν για τον αγώνα.

έπαιξε και τα 90 λεπτά στο γκολ και έκανε δύο αποκρούσεις. Ο Colin Such ξεκίνησε στο γκολ του RPI και έκανε δύο αποκρούσεις.

ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ:

• Ο Χόμπαρτ τελείωσε το παιχνίδι με 12-9 στα σουτ στο τέρμα. Οι Μηχανικοί είχαν πλεονέκτημα 4-3 στα κόρνερ.

ΠΡΩΤΟ ΜΙΣΟ:

• Σε ένα ισόπαλο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες είχαν έξι σουτ στο πρώτο 45λεπτο.
  • Στο τέταρτο λεπτό, ο Paul Silva είχε ένα σουτ από φάουλ που σταμάτησε ο Castaneda Chang.
  • Ο Κάιλ Όσμπορν είχε μια ευκαιρία στο 20ο λεπτό, αλλά το σουτ του από την κορυφή των 18 μέτρων σταμάτησε ο τερματοφύλακας του Χόμπαρτ.
  • Οι καλύτερες ευκαιρίες του Χόμπαρτ στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν στο 39ο λεπτό. είχε πυροβολήσει ακριβώς μπροστά από το κλουβί και σύρθηκε από τη γραμμή από έναν αμυντικό μηχανικό. Η προσπάθεια επαναφοράς του Μάντσεν μπλοκαρίστηκε.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

• Ο Πολ Σίλβα έδωσε προβάδισμα 1-0 στο RPI στο 54ο λεπτό. Αφού ανασύρθηκε στο χώρο των 18 υάρδων, ανέβηκε και έθαψε ένα πέναλτι για το έβδομο γκολ του για τη χρονιά.
  • Ο Μάντσεν ισοφάρισε στο 61ο λεπτό. Έτρεξε σε μια σέντρα από  και έριξε ένα σουτ στο πίσω μέρος των διχτυών.
  • Ο Μάντσεν πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 89ο λεπτό, περνώντας ένα σουτ του Such.

ΓΩΝΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ:
'Κάθε παιχνίδι έχει σημασία και γι' αυτό πρέπει να παίξεις για 90 λεπτά', είπε ο Head Coach. «Η RPI είναι μια πολύ καλή ομάδα και αυτό ήταν ένα υπέροχο κολεγιακό ποδόσφαιρο. Εξασφαλίσαμε τρεις σημαντικούς βαθμούς σε μια πολύ σημαντική στιγμή της σεζόν».

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟΣ:

• Με τη νίκη, ο Χόμπαρτ προχώρησε σε ισοπαλία για τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία του Liberty League με τον Βασάρ. Οι Statemen βρίσκονται τρεις βαθμούς πίσω από το St. Lawrence, τον κορυφαίο πρωτάθλημα. Οι δύο τελευταίοι συνεδριακοί αγώνες του Χόμπαρτ της χρονιάς είναι εναντίον των Brewers and the Saints.

ΕΠΟΜΕΝΟ:

Το Hobart θα επιστρέψει στη δράση την Τρίτη, 18 Οκτωβρίου, όταν θα ξεκινήσει ένα road trip τεσσάρων αγώνων στην Utica. Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο να ξεκινήσει στις 4:30 μ.μ.