Η Ithaca φέρνει στην έδρα της τρίτη συνεχόμενη κανάτα Cortaca με νίκη στο MetLife Stadium

Η ποδοσφαιρική ομάδα του Κολλεγίου Ithaca κέρδισε τη SUNY Cortland με 32-20 στον 61ο αγώνα Cortaca Jug στις 16 Νοεμβρίου στο MetLife Stadium στο East Rutherford του New Jersey. Ο αγώνας έσπασε το ρεκόρ προσέλευσης σε αγώνα ποδοσφαίρου της Κατηγορίας III με 45.161 άτομα. Είναι η τρίτη συνεχόμενη νίκη των Bombers Cortaca Jug.

Ήταν μια ηλιόλουστη και χωρίς σύννεφα μέρα στο East Rutherford, αλλά η θερμοκρασία ήταν ψυχρός 41 βαθμούς. Το στάδιο MetLife ήταν γεμάτο με θαυμαστές όλων των ηλικιών που φορούσαν μπλε εξοπλισμό Bomber ή κόκκινο κόκκινο δράκο. Οι Jumbotrons έδειξαν πλάνα και από τις δύο ομάδες που τραβήχτηκαν από μαθητές τους τελευταίους μήνες στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τον μεγαλύτερο αγώνα ποδοσφαίρου της Κατηγορίας III στην ιστορία.

Οι Bombers διατήρησαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την μπάλα στο 21:33 του πιθανού ημιχρόνου των 30 λεπτών. Σκόραραν με την πρώτη τους κατοχή στο παιχνίδι με κίνηση 80 γιάρδων. Ο ανώτερος στρατηγός Joe Germinerio έσπευσε για ένα touchdown 1 υάρδας και ο πρωτοετής Nick Bahamonde ολοκλήρωσε στον επιπλέον πόντο για να δώσει στους Bombers προβάδισμα 7-0 με λίγο λιγότερο από εννέα λεπτά να απομένουν για το πρώτο τέταρτο.

Ο Κόρτλαντ μπόρεσε να εξασφαλίσει δύο πρώτες πτώσεις στην πρώτη του διαδρομή, αλλά ο ανώτερος στρατηγός Μπρετ Σεγκάλα τα κατάφερε και το ανακτήθηκε από το ανώτερο αμυντικό άκρο των Bombers, John Hadac, στη γραμμή των 40 γιάρδων. Ωστόσο, η ομάδα του South Hill μαστίστηκε από πέναλτι μετά την ανάκαμψη και απωθήθηκε μέχρι τη γραμμή των 49 γιάρδων. Αφού ο Germinerio έκανε ορμή στα 11 γιάρδα στο 3ο και στο 27ο, ο πρωτοετής παίκτης Nick Bahamonde έκανε μια προσπάθεια γκολ 48 υάρδων στο τέταρτο, αλλά στάθηκε απότομα για πρώτη φορά όλη τη σεζόν όταν το λάκτισμα ήταν άστοχο.