Ο Κορνέλ κάνει πατινάζ εκτός έδρας με νίκη επί της Ουνιόν

Μετά από μια αμφιλεγόμενη ανατροπή σε ένα γκολ της Ένωσης στα τέλη της τρίτης περιόδου που θα ισοφάριζε τον αγώνα, η ομάδα χόκεϊ των ανδρών του Union College μείωσε την απόφαση με 5-2 στο Νο. 2 Cornell το βράδυ της Παρασκευής στο Lynah Rink.

Οι Ολλανδοί αντέκρουσαν από το έλλειμμα 3-0 στα τέλη της δεύτερης περιόδου, φαινομενικά ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 3-3 με κάτι περισσότερο από έξι λεπτά να απομένουν για την τρίτη περίοδο. Ωστόσο, το προπονητικό επιτελείο του Cornell αμφισβήτησε το παιχνίδι αναγκάζοντας να επανεξεταστεί το γκολ, στο οποίο οι διαιτητές θεώρησαν ότι η Union είχε σκοράρει παράνομα και αντέστρεψαν την κλήση στον πάγο, δίνοντας στον Cornell ένα προβάδισμα 3-2.

Η Ένωση συνέχισε τη μάχη στα τελευταία λεπτά του αγώνα. ψάχνει να αναγκάσει τις υπερωρίες. Ωστόσο, καθώς η Ένωση επέλεξε την άδεια εστία, το Big Red σκόραρε δύο φορές στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα του αγώνα για να διογκώσει το τελικό σκορ σε 5-2.

Το Νο. 2 της κατάταξης Big Red βγήκε σαν μια από τις κορυφαίες ομάδες του έθνους κατά την πρώτη περίοδο, σκοράροντας δύο φορές στα πρώτα 11 λεπτά και επικρατώντας της Union, 13-1, στο καρέ. Ωστόσο, καθώς το παιχνίδι συνεχιζόταν με την Ένωση άρχισε να επανέρχεται μετά από μια εβδομάδα άδειας από τους αγώνες.