Το Heron Soccer προκρίνεται στον αγώνα του πρωταθλήματος Liberty League

Το πανελλήνιο κολέγιο William Smith προκρίθηκε στον αγώνα πρωταθλήματος του τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών της Liberty League μετά από μια διαδικασία πέναλτι με το Rochester Institute of Technology στο Cozzens Field το απόγευμα της Παρασκευής. Αφού έπαιξαν 90 λεπτά με τον κανονισμό και 20 επιπλέον λεπτά παράτασης χωρίς γκολ, οι Ερωδιοί έκλεισαν το 20ο συνεχόμενο ταξίδι τους στο παιχνίδι τίτλου του τουρνουά με τη νίκη με 4-2 στα πέναλτι.

Η ανώτερη Amanda Kessler κέρδισε τη νίκη στο γκολ για τον William Smith, κάνοντας τέσσερις αποκρούσεις για το τέταρτο shutout της στη σεζόν. Ο Darcie Jones κατέγραψε επτά αποκρούσεις και το shutout για τους Tigers.

ΤΑ ΠΥΡΟΒΟΛΙΑ

• Ο Γουίλιαμ Σμιθ σούταρε πρώτος στο σουτ και ο Τζόουνς έκανε μια κατάδυση. Ο αγώνας παρέμεινε αδιέξοδος όμως καθώς ο πρώτος σουτέρ του RIT χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.
  • Η πρώτη χρονιά  έδωσε στους Ερωδιούς το προβάδισμα, κάνοντας μετατροπή στον δεύτερο γύρο, ενώ η δεύτερη βολή των Τίγρης ήταν εκτός στόχου.
  • Και οι δύο ομάδες σκόραραν στον τρίτο και τον τέταρτο γύρο, δίνοντας προβάδισμα στον William Smith με 3-2.
  • Το πρώτο έτος  έφερε το πλήθος των παρτιζάνων κυρίως του Γουίλιαμ Σμιθ σε παροξυσμό με έναν πυροβολισμό που γλίστρησε στο σπίτι υπό τον Τζόουνς, ο οποίος έπεσε στη σωστή κατεύθυνση αλλά δεν κατάφερε να φτάσει έγκαιρα.

ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΥΠΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ

• Με την ισοπαλία, το ρεκόρ του RIT φτάνει στο 11-3-3. Οι Tigers θα πρέπει να περιμένουν την επίδειξη επιλογής του NCAA για να δουν αν κερδίσουν μια συνολική προσφορά στο τουρνουά.
  • Το ρεκόρ του William Smith φτάνει στο 11-1-5.

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

• Οι Ερωδιοί έκαναν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Tigers είχαν μια χούφτα ξεσπάσματα που τους έβαλαν σε ευκαιρίες για σκοράρισμα.
  • Στο ημίχρονο, τα σουτ ήταν ακόμη και στα πέντε, με τον Κέσλερ να κάνει τρεις αποκρούσεις και τον Τζόουνς δύο.
  • Στο δεύτερο ημίχρονο, ο William Smith είχε δύο κορυφαίες ευκαιρίες για γκολ αργά. Στην πρώτη, ο Χόταλινγκ εκτέλεσε ένα φάουλ που λύγισε από τα αριστερά προς τα δεξιά προς την κορυφή του τέρματος, αλλά ο Τζόουνς έπιασε το σουτ ακριβώς μπροστά από τη γραμμή. Ο δεύτερος είδε την ανώτερη Julia Dimenna να βάλει ένα σουτ προς την κάτω δεξιά γωνία, αλλά ο Jones έκανε μια κατάδυση για να διατηρήσει το shutout.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΟΝΟΣ

• Ο Τζόουνς έκανε μία απόκρουση σε κάθε περίοδο OT για να στείλει το παιχνίδι σε πέναλτι. Ο Dimenna έβαλε άλλη μια προσφορά προς την κάτω δεξιά γωνία στο πρώτο 10λεπτο session και ο Hotaling έβαλε ένα στο καρέ στο δεύτερο.

ΓΩΝΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

«Υπήρχαν καλές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Ήταν μια αμυντική μάχη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Ήταν ποδόσφαιρο μετά τη σεζόν». – Επικεφαλής προπονητής

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟΣ

• Η William Smith είναι αήττητη στα τελευταία 14 ματς της (9-0-5).
  • Οι Ερωδιοί έπαιξαν τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες χωρίς σκορ.
  • Ο William Smith σημείωσε πέντε συνεχόμενα shutouts. Η τελευταία φορά που οι Ερωδιοί δέχθηκαν γκολ ήταν στις 9 Οκτωβρίου στο Πλάτσμπουργκ, σε μια νίκη με 6-2 επί των Cardinals.

ΕΠΟΜΕΝΟ

• Οι Ερωδιοί θα φιλοξενήσουν τον αγώνα του πρωταθλήματος Liberty League στη 1:30 μ.μ. Κυριακή 6 Νοεμβρίου στο Cozzens Field. Ο Γουίλιαμ Σμιθ θα αντιμετωπίσει τη δεύτερη Ιθάκη, η οποία ξεπέρασε το Νο. 6 Κλάρκσον με 1-0 στη διπλή παράταση.