MARAUDERS WIN: Ο Williamson φέρνει στα αγόρια τον τίτλο του ποδοσφαίρου C1 κατηγορίας

Ο υγρός και δροσερός καιρός επικράτησε για τον αγώνα του πρωταθλήματος Boys C1 Section V σήμερα το απόγευμα και οι Williamson Marauders ήλπιζαν να διατηρήσουν τη ζέστη στην αναζήτησή τους για ένα άλλο τετράγωνο στέμμα. Αφού απέτυχαν να φτάσουν στους τελικούς το 2020 και έφτασαν λίγο πριν το 2019, οι Marauders μπήκαν στην ημέρα με έναν στόχο στο μυαλό.

Ενώ τα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα παρέμειναν αθόρυβα στον πίνακα των αποτελεσμάτων, ο John Niles του Williamson έσπασε τη φούσκα σκορ στο 13'. 15 λεπτά αργότερα στο πρώτο ημίχρονο, ο Rhett Storms συνέδεσε με πάσα τον Troy Ingram και σημείωσε το δεύτερο γκολ Marauder στο 28'.

Στη συνέχεια, το σκορ ήταν σιωπηλό για σχεδόν 40 λεπτά αγώνα καθώς ο Geneseo προσπάθησε να επιστρέψει. Ο Τζον Νάιλς σημείωσε το δεύτερο γκολ του στον αγώνα στο 22' του δευτέρου ημιχρόνου, ένα πιθανό ασφαλιστικό γκολ. Ο Tyrone Walker βοήθησε και στα δύο γκολ του Niles.

Ο Geneseo κατάφερε να σκοράρει στο 28' από τον Ethan Bennett, ωστόσο το προβάδισμα Williamson θα ήταν πολύ μεγάλο για να επιστρέψουμε. Ο χρόνος έληξε και ο Williamson κέρδισε τον τίτλο της κατηγορίας C1 με 3-1.

Ο τίτλος είναι ο πρώτος του Ουίλιαμσον από το 2013, ο οποίος ολοκλήρωσε τους τρεις τίτλους ξεκινώντας το 2011. Ο Ουίλιαμσον θα συνεχίσει τώρα να αντιμετωπίσει τον νικητή των Κένταλ και Κεσέκουα στον προκριματικό γύρο της πολιτείας Γ' κατηγορίας την Τρίτη σε τοποθεσία και ώρα που θα προσδιορίζεται.