Το λακρός ανδρών των Συρακουσών πέφτει στη Νοτρ Νταμ, 18-11 (πλήρης κάλυψη)

Οι Συρακούσες προηγήθηκαν με 4-1 στο πρώτο τέταρτο, αλλά ένα δεύτερο δεκάλεπτο με εννέα γκολ από την Παναγία των Παρισίων ήταν πάρα πολύ για να ανακάμψουν οι Πορτοκαλί, καθώς οι Ιρλανδοί κύλησαν με 18-11 στο Dome το Σάββατο.

Η έλλειψη κατοχής ήταν το στιλέτο για το Νο. 4 των Συρακουσών (4-3, 1-2 ACC), που σημείωσε 11 γκολ παρόλο που κέρδισε μόνο εννέα αναμετρήσεις. Το Νο. 9 Notre Dame (5-1, 1-1 ACC) κέρδισε 23-από-32 στο X και κυριάρχησε επίσης στη μάχη με τη μπάλα εδάφους με 45-20. Έκαναν επίσης μετατροπή σε 4 από 6 ευκαιρίες για επιπλέον παίκτες.

Ο Stephen Rehfuss άνοιξε το δρόμο για τους πορτοκαλί, σημειώνοντας τρία γκολ για το δεύτερο σερί παιχνίδι. Οι Chase Scanlan, Owen Seebold και Brendan Curry βρήκαν επίσης δύο φορές τα δίχτυα. Ο Πατ Κάβανο της Παναγίας των Παρισίων σημείωσε εννέα πόντους (4-5) για να προηγηθεί σε όλους τους σκόρερ, ενώ ο Γκρίφιν Γουέστλιν και ο Γουίλ Γιορκ σημείωσαν και οι δύο από τέσσερα γκολ.

Ο Τζέιμι Τρίμπολι και ο Ζέιμπολντ σκόραραν ο καθένας για τους Πορτοκαλί στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, ενώ ακολούθησαν δύο αναμετρήσεις του Ρέφους μετά από ένα γκολ του Κουίν ΜακΚάχον, δίνοντας στον Κιούζ προβάδισμα 4-1 σε οκτώ λεπτά αγώνα.

Ο Pat Kavanaugh σημείωσε το πρώτο του γκολ της ημέρας πριν ο Scanlan και ο Curry ο καθένας βάλουν γκολ για να ανοίξει το προβάδισμα 6-2 για τις Syracuse μόλις δύο λεπτά μετά το δεύτερο δεκάλεπτο.

Τότε ήταν που άνοιξαν οι πύλες για την Παναγία των Παρισίων. Οι Ιρλανδοί πέτυχαν εννέα γκολ στο δεύτερο δεκάλεπτο και 12 από τα επόμενα 14 γκολ του αγώνα. Ο Cuse κατάφερε να συγκεντρώσει ένα μίνι σερί τριών τερμάτων στα τέλη του τρίτου για να φτάσει σε τρία γκολ στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η Notre Dame μέτρησε και τα τέσσερα γκολ στο τέταρτο δεκάλεπτο και νίκησε 18-11.

Οι Συρακούσες φιλοξενούν το UAlbany την Πέμπτη στις 5 μ.μ. στο Δίκτυο ACC στον επόμενο αγώνα του.