ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ: Τα κορίτσια του Pal-Mac κερδίζουν τον τίτλο V της κατηγορίας Β1 στην κατηγορία Β1

Με τη βροχή να βρίσκεται στο επίκεντρο στο Finger Lakes Community College την Παρασκευή το βράδυ, οι Pal-Mac Red Raiders έμοιαζαν να πάρουν τη νίκη από τους Red Raiders of Hornell. Σε έναν αγώνα που έμοιαζε σαν το πεπρωμένο να καθόριζε τον αγώνα, θα ήταν ο Pal-Mac να ξεπερνά τη βροχή και ο Hornell, 2-0, να εξασφαλίσει τον τίτλο του Section V Class B1. Ήταν το τρίτο τους πρωτάθλημα τις τελευταίες 6 σεζόν, με την περσινή ομάδα να απορρίπτεται από τον Covid αφού έκλεισε την ομάδα πριν από τη μετά τη σεζόν.

Το πρώτο ημίχρονο ανταποκρίθηκε στην αίσθηση του πεπρωμένου, με τις δύο ομάδες των Red Raider να έχουν κλειδωθεί σε μια μάχη 0-0 στο ημίχρονο. Με τη βροχή να εντείνεται, η δράση στον αγωνιστικό χώρο ανέβηκε. Η Μόλι Σάιθερ έστειλε ένα γκολ στα δίχτυα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, το οποίο θα έδινε τον τόνο για το υπόλοιπο του αγώνα. Η Maya Ikewood έβαλε ένα ασφαλιστικό γκολ στο 26', κατά τη διάρκεια του οποίου η βροχή χτύπησε ένα πυρετό. Ωστόσο, θα ήταν το μόνο που θα χρειαζόταν ο Pal-Mac, καθώς ήταν σε θέση να ελέγξει μεγάλο μέρος της κίνησης της μπάλας στα τελευταία 14 λεπτά παιχνιδιού. Οι Red Raiders του Pal-Mac καθάρισαν την μπάλα στα τελευταία δευτερόλεπτα, επιτρέποντάς τους να εξασφαλίσουν το στέμμα στην κατηγορία B1.

Αυτός ο τίτλος σηματοδοτεί τον τρίτο για την πολυετή ποδοσφαιρική δύναμη των κοριτσιών των Finger Lakes East Pal-Mac σε έξι χρόνια, που χρονολογείται από τις νίκες τους το 2016 και το 2018.

Η Pal-Mac προχωρά τώρα για να αντιμετωπίσει τη Χάβερλινγκ στον προκριματικό γύρο της πολιτείας Β' κατηγορίας το βράδυ της Τρίτης, σε τοποθεσία και ώρα που θα καθοριστούν.