Οι Amerks κορυφαίοι Phantoms σε πέναλτι

Οι Rookie επιθετικοί Jack Quinn και JJ Peterka αμφότεροι έκθαμψαν στο πρώτο τους σουτ της σεζόν και οδήγησαν τους Rochester Americans (8-5-0-0) σε μια νίκη 5-4 επί των Lehigh Valley Phantoms (3-8-3-1) Παρασκευή στο The Blue Cross Arena.

Με τη νίκη, οι Αμερικάνοι έχουν κερδίσει οκτώ από τους 12 τελευταίους αγώνες τους, στους οποίους περιλαμβάνονται τέσσερις στον πάγο εντός έδρας. Η Ρότσεστερ μπορεί να υπερηφανεύεται για ρεκόρ 3-0-1-0 εναντίον της Lehigh Valley τα τελευταία πέντε χρόνια εντός της Flower City, ενώ επίσης κέρδισε τουλάχιστον έναν βαθμό στα έξι από τα τελευταία οκτώ παιχνίδια εναντίον των Phantoms που χρονολογούνται από τις 30 Δεκεμβρίου 2016. 4-2-1-1 σε αυτό το διάστημα. Σε κάθε έναν από τους οκτώ αγώνες σε αυτό το τμήμα, η νικήτρια ομάδα έχει σκοράρει τουλάχιστον τρία γκολ.

Ο επιθετικός Μπρετ Μάρεϊ σημείωσε το τέταρτο και το πέμπτο του γκολ στα τελευταία πέντε παιχνίδια, ενώ ο Πέτερκα και ο Λίνους Βάισμπαχ πέτυχαν τα τέσσερα συνολικά τους γκολ στην εκστρατεία. Οι Oskari Laaksonen, Ethan Prow, Sean Malone, Mattias Samelsson, Josh Teves και Quinn σημείωσαν από μία ασίστ.

Ο τερματοφύλακας Michael Houser έκανε το πρώτο του ξεκίνημα στο AHL αυτή τη σεζόν και το έβδομο από το τέλος της σεζόν 2016-17. Ολοκλήρωσε τη βραδιά με 28 αποκρούσεις εκτός από τις δύο που αντιμετώπισε στα σουτ για να κερδίσει τη νίκη.

Ο κορυφαίος των Phantoms, ο Morgan Frost, που κερδίζει πόντους, πέτυχε ένα κορυφαίο τρίποντο της σεζόν (1+2), ενώ ο Garrett Wilson, ο Connor Bunnaman και ο Gerry Mayhew σκόραραν όλοι στην ήττα στα πέναλτι. Η αποψινή ήττα πέρα ​​από τις ρυθμίσεις ήταν η τέταρτη για το Lehigh Valley αυτή τη σεζόν, αλλά πρώτη στον αγώνα δεξιοτήτων.

Ο Netminder Felix Sandstrom (3-5-3) εμφανίστηκε στην κορυφαία 12η εμφάνιση του στο πρωτάθλημα και παρά τις 20 αποκρούσεις, οι οποίες περιελάμβαναν μία στα σουτ, υπέστη την ήττα.

Η Ρότσεστερ, η οποία σημείωσε δύο γκολ στην τρίτη περίοδο για να διαγράψει το έλλειμμα ενός τέρματος, είδε τους Phantoms να ισοφαρίζουν σε 4-4 με 1:27 να απομένουν στον κανονισμό για να αναγκάσουν την παράταση. Στην ισοπαλία του αγώνα Lehigh Valley, έβαλαν τον Sandstrom να τραβήξει ενώ οι ομάδες είχαν τέσσερις σκέιτερ εκτός.

Κατά τη διάρκεια του έξτρα καρέ, οι Amerks είχαν το ξωτικό στο μεγαλύτερο μέρος του εναρκτηρίου τρία λεπτά προτού σφυρίξουν για παράβαση επιβίβασης με 2:05 για να παίξουν.

Στο power-play που ακολούθησε, οι Phantoms κράτησαν τον ξωτικό μέσα στην επιθετική ζώνη για σχεδόν όλο το πέναλτι. Οι αμυντικοί Casey Fitzgerald, Samuelsson, Teves και Prow μαζί με τους επιθετικούς Michael Mersch και Mark Jankowski δεν επέτρεψαν ένα σουτ να ωθήσει το παιχνίδι στα πέναλτι.

Ο Κουίν άνοιξε τον διαγωνισμό δεξιοτήτων καθώς έδωσε στη Ρότσεστερ προβάδισμα 1-0 από νωρίς σε μια εκθαμβωτική κίνηση προτού ο Χάουζερ αρνηθεί τους Μάιχου και Φροστ. Στον τρίτο γύρο, ο Peterka σφράγισε τη νίκη στα σουτ καθώς κέρδισε τον Sandstrom από την πλευρά του μπλοκ.

Η Ρότσεστερ ξεκίνησε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα δύο τερμάτων καθώς οι Μάρεϊ και Βάισμπαχ σημείωσαν διαφορά 5:17 δίνοντας στους γηπεδούχους προβάδισμα 2-0 στο 7:34. Η Lehigh Valley, ωστόσο, αντέκρουσε με τρεις σερί μετρήσεις για να προηγηθεί με 3-2 στα τελευταία 20 λεπτά του κανονισμού, συμπεριλαμβανομένου ενός ζευγαριού γκολ με διαφορά 12 δευτερολέπτων.

Κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, ωστόσο, οι Amerks, οι οποίοι ανέτρεψαν το σενάριο από τη δεύτερη περίοδο καθώς νικήθηκαν με 19-4, περιόρισαν τους Phantoms σε μόλις τρεις βολές πριν οι Murray και Peterka ανακτήσουν το προβάδισμα 4-3 της Rochester.

Αργά στο τρίτο, ο Mayhew υποχρέωσε τη στροφή της παράτασης πριν ο Quinn και ο Peterka σφραγίσουν τη νίκη κατά τη διάρκεια των πέναλτι.

ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:

Οι Amerks ξεκινούν ένα σετ δύο αγώνων εναντίον των αήττητων Utica Comets το Σάββατο 20 Νοεμβρίου στο Adirondack Bank Center. Η ώρα του αγώνα έχει προγραμματιστεί για τις 7:00 μ.μ. ξεκινά και θα μεταδοθεί ζωντανά στο The Sports Leader 95.7 FM/950 AM ESPN Rochester καθώς και στο AHLTV.