Ο ΒΙΚΤΩΡ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΘΡΙΛΕΡ: Το βόλεϊ κοριτσιών κέρδισαν το στεφάνι με 3-2

Το σπουδαίο πράγμα για το παιχνίδι μετά τη σεζόν σε οποιοδήποτε άθλημα είναι τα συναρπαστικά παιχνίδια που έρχονται στην πορεία, παιχνίδια που αποδεικνύουν ότι δεν μπορείς ποτέ να κάνεις σενάριο αθλημάτων. Το απόγευμα του Σαββάτου, η ομάδα βόλεϊ κοριτσιών Victor είχε το δικό της συναρπαστικό κεφάλαιο στο παιχνίδι τμημάτων καθώς κατέκτησε το στέμμα Class AA στο Section V.

Οι Blue Devils νίκησαν το #3 Penfield με 3-2, ωστόσο το να φτάσουμε στο αποτέλεσμα δεν ήταν εύκολο. Ο Πένφιλντ πήρε το πρώτο σετ με 25-18, με τον Βίκτορ να μάχεται πίσω στο δεύτερο και τρίτο σετ εξασφαλίζοντας νίκες 25-23 και 25-20 στα σετ. Έχοντας ένα τμηματικό τίτλο εν όψει, ο Penfield αντέκρουσε στο τέταρτο σετ και πήρε τη νίκη με 25-20.

Το πέμπτο και αποφασιστικό σετ ξεκίνησε αργά για τον Victor, με 6-4 από τον Penfield πριν από την καθυστέρηση της δράσης λόγω ενός εξωτερικού προβλήματος εντός της εγκατάστασης στο Gates Chili High School Gym. Η δράση συνεχίστηκε 15 λεπτά αργότερα και οι ομάδες πήγαιναν μπρος-πίσω στο πέμπτο σετ, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να παραχωρεί τη θέση της στην άλλη. Θα χρειαζόταν επιπλέον παιχνίδι για να αποφασιστεί ο πρωταθλητής, ωστόσο αυτό θα ήταν βραχύβιο. Ο Βίκτορ πήρε πόντους πίσω με πλάτη και ολοκλήρωσε τον αγώνα κερδίζοντας με 27-25, και στη διαδικασία κερδίζοντας τον τίτλο Class AA.

Ο Βίκτορ θα συνεχίσει να παίζει σε περιφερειακό γύρο δράσης σε πολιτειακό παιχνίδι την Παρασκευή. Η τοποθεσία, ο αντίπαλος και η ώρα έναρξης πρέπει να καθοριστούν.