Το Offense οδηγεί το #18 Cornell να σαρώσει την #11 Πολιτεία της Αριζόνα

Μια πρώτη περίοδος δύο τερμάτων, ακολουθούμενη από μονοσήμαντες στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο, οδήγησε την ανδρική ομάδα χόκεϋ Cornell που ήταν στο Νο. 18 στη νίκη με 4-1 επί της πολιτείας της Αριζόνα με το Νο. 11 για να σαρώσει μια σειρά δύο αγώνων στο Mullett Arena το απόγευμα του Σαββάτου.

Ο ανώτερος φόργουορντ  κατέγραψε τη μοναδική βραδιά πολλών πόντων και για τις δύο πλευρές για δεύτερη συνεχόμενη βραδιά, δίνοντας ασίστ σε ένα ζευγάρι γκολ Big Red. Βρήκαν τα δίχτυα για τον Cornell ήταν πρωτοετείς φοιτητές  και , μαζί με δευτεροετής επιθετικός και κατώτερος αμυντικός .

Ο νεαρός τερματοφύλακας  έλαμψε ανάμεσα στις σωλήνες για τον Κορνέλ (8-4-3), σταματώντας 19 από τα 20 σουτ που αντιμετώπισε.

Ο Μάθιου Κόπερουντ μέτρησε τον μοναδικό απολογισμό στο power play για την Αριζόνα Στέιτ (16-5-5), ο οποίος παρασύρθηκε στον πάγο εντός έδρας για πρώτη φορά στη σεζόν και για πρώτη φορά από τις 24-25 Φεβρουαρίου 2023, κόντρα στην Αλάσκα .

Ο TJ Semptimphelter ξεκίνησε τον αγώνα στο τέρμα για τους Sun Devils προτού τραβηχτεί αφού επέτρεψε τρία γκολ σε 13 σουτ σε λίγο περισσότερο από 21 λεπτά. Ο Gibson Homer έσωσε και τα 22 σουτ που αντιμετώπισε ανακουφισμένος.

Ο Cornell είχε μια πρόωρη ευκαιρία για power-play καθώς ο Semptimphelter έκανε μια θεαματική απόκρουση σε μια προσπάθεια ριμπάουντ του Walsh στο κατώφλι για να κρατήσει τον αγώνα χωρίς σκορ μέχρι που ένα δυνατό πέναλτι εξαφάνισε το πλεονέκτημα του Big Red.

Ο τζούνιορ φόργουορντ  είχε μια ευκαιρία να ξεφύγει στα δευτερόλεπτα του παιχνιδιού δύναμης της πολιτείας της Αριζόνα, αλλά ο Σέμπτιμπχελτερ απλώθηκε για να σταματήσει το σουτ του Μακ.

Ο DeSantis έδωσε το προβάδισμα στο Big Red όταν σημείωσε το δεύτερο γκολ του το Σαββατοκύριακο μετά από ένα χαλαρό ριμπάουντ σε ένα χασμουρητό γκολ της Αριζόνα State μετά από ένα σουτ από το δεξί σημείο του πρωτοετούς αμυντικού. Ο Σέγκερ σημείωσε την πρώτη από τις δύο ασίστ του τη βραδιά για να αυξήσει το σερί πόντων του σε τέσσερα παιχνίδια.

Ο Kempf αύξησε το προβάδισμα του Cornell τρία λεπτά αργότερα, όταν το στιγμιότυπο του μπήκε με λέιζερ στο τέρμα από την κορυφή του αριστερού κύκλου. Ο τζούνιορ φόργουορντ  και ο Σέγκερ πιστώθηκαν με τις ασίστ, το οποίο ήταν το πρώτο γκολ του Κεμπφ από τότε που σημείωσε το πρώτο του συλλογικό γκολ ενάντια στο RPI στις 7 Ιανουαρίου 2023, προκαλώντας μια ξηρασία χωρίς γκολ 32 αγώνων.

Ο Ρόμπερτσον άνοιξε το σκορ στη δεύτερη περίοδο αρκετά γρήγορα, καταθέτοντας ένα σουτ καρπού από το κάτω μέρος του αριστερού κύκλου όψης πάνω από τον κοντινό ώμο του Semptimphelter για να διευρύνει το προβάδισμα του Big Red σε 3-0.

Ο απολογισμός τελικά έδιωξε τον Semptimphelter έξω από το παιχνίδι καθώς ο αρχηγός του Arizona State, Greg Powers, έφερε τον Homer από τον πάγκο.

Μετά από ένα βαρύ πέναλτι στον κατώτερο αμυντικό, ο Big Red δημιούργησε δύο ευκαιρίες, αλλά ο Homer σταμάτησε και τις δύο βολές για να κρατήσει το έλλειμμα των Sun Devils στο τρεις. Ο Πένυ σταμάτησε την απόσπασή του από το δεξί μαξιλάρι του Χόμερ προτού ο Ρόμπερτσον αποκρούσει το σουτ του καρπού του κατά τη διάρκεια μιας ευκαιρίας 2-σε-1 με τον Μακ.

Μόλις πέρασε τα μισά της τρίτης περιόδου, η Πολιτεία της Αριζόνα εκμεταλλεύτηκε ένα power play 5-on-3, καθώς ο Kopperud κατέγραψε το κορυφαίο 11ο γκολ power-play της σεζόν στην κατηγορία I, όπου έκανε μία φορά το σουτ του από τη γραμμή του τέρματος. στα δεξιά του Shane.

Αφού η πολιτεία της Αριζόνα τράβηξε τον τερματοφύλακά της, ο Κορνέλ έβαλε έναν ασφαλιστικό δείκτη καθώς ο δευτεροετής φοιτητής φόργουορντ έδωσε το τσιπ στον Γουόλς, ο οποίος το χτύπησε στο ανοιχτό κλουβί για να αυξήσει το προβάδισμα του Κορνέλ ξανά στα τρία.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

• Το Σάββατο ήταν η έβδομη συνάντηση όλων των εποχών μεταξύ του Κορνέλ και της Πολιτείας της Αριζόνα, οι οποίες έχουν πραγματοποιηθεί όλες από τη σεζόν 2018-19. Η Big Red διεύρυνε το προβάδισμά της στη σειρά με τη νίκη της, 4-2-1, και είναι αήττητη στα τρία τελευταία παιχνίδια της με τους Sun Devils (2-0-1).

που παίρνει τον 4ο έλεγχο ερεθίσματος

• Τα πέντε από τα επτά παιχνίδια του Κορνέλ εναντίον της Πολιτείας της Αριζόνα προέκυψαν όταν οι Sun Devils κατατάχθηκαν στη δημοσκόπηση του USCHO.com. Μετά τη νίκη του Σαββάτου, οι Big Red έχουν ρεκόρ 4-0-1 όταν κοντράρονται ενάντια σε μια ομάδα της πολιτείας της Αριζόνα.

• Το ρεκόρ του Cornell έναντι των αντιπάλων που κατατάχθηκαν στο Νο. 11 στη δημοσκόπηση του USCHO.com είναι τώρα 11-7-7 μετά το αποτέλεσμα του Σαββάτου. Το Big Red είναι αήττητο σε κάθε ένα από τα τελευταία πέντε παιχνίδια του (4-0-1) και σε εννέα από τα προηγούμενα 10 παιχνίδια του (6-1-3) εναντίον αντιπάλων που κατατάσσονται στο Νο. 11. Επιπλέον, το Big Red είναι 5-1 -2 όταν αντιμετωπίζουμε τους αντιπάλους που κατατάσσονται στη δημοσκόπηση του USCHO.com φέτος.

• Το Big Red βελτιώθηκε σε 7-1-0 τη χρονιά όταν σημείωσε τουλάχιστον τρία γκολ και είναι 8-1-3 όταν δέχεται δύο γκολ ή λιγότερα. Το ρεκόρ του Cornell όταν προηγήθηκε μετά τη δεύτερη περίοδο είναι τώρα 7-0-2, και το Big Red είναι 404-22-29 under  όταν πήρε το προβάδισμα στην τελευταία κανονιστική περίοδο.

• Ο Seger κέρδισε 12 νίκες faceoff το Σάββατο για να αυξήσει το σερί του με 12 και πλέον νίκες faceoff σε επτά διαδοχικούς αγώνες, το οποίο κατατάσσεται ως το μεγαλύτερο ενεργό σερί στο χόκεϊ της κατηγορίας I. Το τρέχον σερί του Seger κατατάσσεται ως το δεύτερο μεγαλύτερο στο χόκεϊ της κατηγορίας I αυτή τη σεζόν, μόνο πίσω από τον Clayton Cosentino της Πολεμικής Αεροπορίας, ο οποίος έκανε οκτώ συνεχόμενους αγώνες από τις 7 Οκτωβρίου έως τις 28 Οκτωβρίου. Είναι η δεύτερη φορά που ο Seger κάνει τουλάχιστον τέσσερις αγώνες με 12- συν νίκες αντιμέτωπες.

Το μεγαλύτερο σερί με 12+ νίκες Faceoff
Αυτη την εποχη
• Clayton Cosentino (Αεροπορία) — 8 αγώνες (7 Οκτ. – 28 Οκτ.)
•  (Cornell) — 7 αγώνες (25 Νοεμβρίου – Σήμερα)
• Danny Nelson (Notre Dame) — 6 αγώνες (20 Οκτωβρίου – 5 Νοεμβρίου)
• Max Scott (Brown) — 5 αγώνες (30 Δεκεμβρίου – Σήμερα)
• Clayton Cosentino (Αεροπορία) — 5 αγώνες (29 Δεκεμβρίου – Σήμερα)
• Justin Hryckowian (Βορειοανατολικά) — 5 αγώνες (28 Δεκεμβρίου – Σήμερα)
• Carter Wilkie (RIT) — 5 αγώνες (20 Οκτωβρίου – 3 Νοεμβρίου)

ΕΠΟΜΕΝΟ

Η Cornell θα επιστρέψει στο Lynah Rink για πρώτη φορά από τις 2 Δεκεμβρίου, όταν υποδέχεται το Princeton και το Νο. 5 της κατάταξης Quinnipiac στο East Hill το επόμενο Σαββατοκύριακο. Και οι δύο βραδινοί διαγωνισμοί είναι προγραμματισμένοι για τις 7 μ.μ. και θα μεταδοθεί στο ESPN+ και στα ερτζιανά στο WHCU (870 π.μ., 97,7 FM, whcuradio.com).