Το Syracuse Women's Lacrosse κυλά το Maryland στο δρόμο

Παρά μια καθυστερημένη αλλαγή που ανάγκασε το Νο. 4 των Συρακουσών (6-1) να βγει στο δρόμο για τον διαγωνισμό, ο Κιούζ νίκησε το Νο. 9 του Μέριλαντ (1-3) σε μια ηχηρή νίκη με 10-5. Είναι η πρώτη φορά που οι Orange κερδίζουν στο College Park από το 2012 και μόλις η δεύτερη νίκη επί των Terps σε 26 συναντήσεις. Η άμυνα των Συρακουσών κράτησε τους Terrapins στο παιχνίδι με το χαμηλότερο σκορ από τον Μάρτιο του 2007.

Η ενέργεια της ομάδας ήταν εξαιρετική και αυτή η ενέργεια μεταφέρθηκε σε ένα πλήρες παιχνίδι 60 λεπτών, το οποίο μας έδωσε το αποτέλεσμα που προσπαθούσαμε, δήλωσε ο βοηθός προπονητής Sydney Pirreca Ως προπονητικό επιτελείο είμαστε υπερήφανοι για αυτήν την ομάδα και την προσπάθειά της δεδομένων των συνθηκών. .

Οι Συρακούσες (6-1) σημείωσαν τα πρώτα τέσσερα γκολ του αγώνα. Η δευτεροετής φοιτήτρια Meaghan Tyrrell σημείωσε το πρώτο γκολ της ημέρας στο 27:24 με την ασίστ της ανώτερης Emily Hawryschuk. Η Hawryschuk σημείωσε ένα ζευγάρι από τα πέντε συνολικά τέρματά της στο πρώτο ημίχρονο και η δευτεροετής φοιτήτρια Sierra Cockerille σημείωσε ένα για να δώσει στους πορτοκαλί προβάδισμα 4-0 στο ημίχρονο. Ο ανώτερος τερματοφύλακας Άσα Γκόλντστοκ είχε πέντε εντυπωσιακές αποκρούσεις και η άμυνα των Πορτοκαλί αποκλείστηκε για να κρατήσει τους Τέρπς στο μηδέν. Η πρώτη απόκρουση της Goldstock της ημέρας ήταν η 500η απόκρουση καριέρας της για τη SU.

Το Maryland και η SU αντάλλαξαν τα γκολ για να ξεκινήσουν το δεύτερο ημίχρονο πριν οι Terrapins ξεκινήσουν σερί 3-0 για να φτάσουν στο ένα σε 5-4. Ο Hawryschuk έσπασε σε ένα γκολ ελεύθερης θέσης για να τερματίσει το σερί Terrapin. Στη συνέχεια, το Maryland πέτυχε ένα δικό του γκολ με ελεύθερη θέση για να μείνει πίσω στο 6-5.