ΤΜΗΜΑΤΙΚΗ ΠΕΜΠΤΗ: Ο Γουίτμαν τερματίζει τη δυναστεία της Λυών. Κορίτσια Waterloo, Pal-Mac, South Seneca δεσμευμένα για παιχνίδια τίτλου

Ο αγώνας μαρκίζ του προγράμματος τμημάτων της Πέμπτης το βράδυ ήταν στον ημιτελικό της κατηγορίας C1 των αγοριών, καθώς ο #5 σπόρος Marcus Whitman Wildcats αντιμετώπισε το #1 σπόρους Lyons Lions. Και οι δύο ομάδες έφεραν μεγάλα ρόστερ και ένα πολύ επιτυχημένο πρόσφατο ρεκόρ μετά τη σεζόν. Ο Μάρκους Γουίτμαν προσπαθούσε να υπερασπιστεί το περσινό πρωτάθλημα, το πρώτο του σχολείου εδώ και 44 χρόνια. Η Λυών προσπαθούσε να κερδίσει έναν άνευ προηγουμένου 4ο συνεχόμενο τίτλο. Κάτι έπρεπε να δώσει και έγινε με τη μορφή ενός έξοχα εκτελεσμένου gameplan και έγκαιρης βολής υπέρ των Marcus Whitman Wildcats, 64-54. Με τη νίκη, τα αγόρια του επικεφαλής προπονητή Greg O'Connor προκρίνονται στον αγώνα του Σαββάτου για το πρωτάθλημα της Κατηγορίας C1 στο Avon ενάντια στους No2seed Braves που νίκησαν το Canisteo-Greenwood με 62-58.

Η Λυών άνοιξε τη νύχτα με κουβάδες από τους Tuti Smith και Horace Betts για να προηγηθεί με 4-0, αλλά οι Ryan Herod και Noah Hildreth απάντησαν με ένα ζευγάρι τρίποντα για να βάλουν τον Whitman στο 6-4. Θα κρατούσε το προβάδισμα των 2 πόντων μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, αλλά η Λυών άρχισε να διεκδικεί το πλεονέκτημά της στο μέγεθος και έχτισε προβάδισμα 29-24 στο ημίχρονο.

η καλύτερη αποτοξίνωση για να περάσει το τεστ ναρκωτικών

Η παλίρροια θα άλλαζε σημαντικά στην 3η περίοδο με τον Marcus Whitman να καταστρέφει την άμυνα του μισού γηπέδου της Lyons με έναν συνδυασμό κοψίματος από την πίσω πόρτα και καυτών εξωτερικών σουτ. Αμυντικά, οι Wildcats υπερφόρτωσαν την πλευρά της μπάλας της ζώνης 2-3 τους, πνίγοντας τους μεγάλους άνδρες της Λυών. Ο Γουίτμαν θα επικράτησε της Λυών με 23-8 στο προτελευταίο δεκάλεπτο για να ανοίξει ένα προβάδισμα 47-37. Η νίκη σφραγίστηκε νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς ο ανώτερος παίκτης του PG Jordan Lahue έθαψε τα τρίποντα από την κορυφή του κλειδιού καθώς το ρολόι των βολών λιγόστευε.

Ο Lahue θα ήταν πρώτος σε όλους τους σκόρερ με 31 πόντους. Ο Ryan Herod θα σημείωσε 13 πόντους, ο Noah Hildreth είχε 10 και ο Aidan Royston πρόσθεσε 9. Για τη Λυών, ο δεύτερος φοιτητής JC Walker σημείωσε 19 πόντους ενώ ο ανώτερος Justin Tuti Smith τερμάτισε με 14 στο τελευταίο του παιχνίδι με στολή Lions. Ο Senior Horace Betts τερμάτισε με 9, ο ανώτερος Ahmir James σημείωσε 6. και ο junior Jaylen Battle είχε 6 πόντους.

Έξι ηλικιωμένοι Marcus Whitman και ο επικεφαλής προπονητής Greg O'Connor μαζί με τους Jim Sinicropi και Kevin Sharp στην εκπομπή Littlejohn & Barbi Orthodontics Smiles with Style στο LivingMax Radio μετά τη νίκη τους:

Επίσης, το βράδυ της Πέμπτης, τέσσερις ομάδες κοριτσιών Finger Lakes East ήταν σε δράση με δύο από αυτές να προκρίνονται στον γύρο του πρωταθλήματος και τα κορίτσια της Finger Lakes West, πρωταθλήτρια South Seneca, να συμμετέχουν στο παιχνίδι τίτλου Class D1.

Η ομάδα μπάσκετ κορασίδων του πανεπιστημίου Waterloo Indians ήταν κυρίαρχη καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν του 2021 και συνέχισε να ταξιδεύει προς τον αγώνα του τίτλου το βράδυ της Πέμπτης με τη νίκη με 71-15 επί της φιλοξενούμενης στο Wellsville. Το Waterloo θα φιλοξενήσει το #2 Dansville στον αγώνα του πρωταθλήματος κοριτσιών κατηγορίας B2 στις 5:00 μ.μ. το Σάββατο, όπου οι Ινδοί θα προσπαθήσουν να κερδίσουν τον πρώτο τους τίτλο Sectional από το 2013. Ο Danville προκρίθηκε στο παιχνίδι τίτλου με 51-40 έναντι του #3 Πεν Γιαν που έκλεισε μια επιτυχημένη σεζόν με ρεκόρ 9-5.

Δέκα παίκτες του Βατερλό θα σκόραραν στη νίκη 56 πόντων επί του Γουέλσβιλ. Ο Macy Carr ήταν ο πρώτος με 14 πόντους, ο Morgan Caraballo σημείωσε 13 και ο ανώτερος McKenzie Barber σημείωσε 10 για την αήττητη ομάδα του Coach Mike Bree.

Η ομάδα των Finger Lakes East, Palmyra-Macedon, θα συμμετάσχει επίσης στο Waterloo στον γύρο του πρωταθλήματος του Σαββάτου, καθώς νίκησε τη Livonia για να προχωρήσει στον αγώνα τίτλου κατηγορίας B1 το Σάββατο. Κορυφαίος του Παλ-Μακ ήταν η σ. Σόφι Λύκο με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. Η ανώτερη Γκρέις Σάιθερ σημείωσε 13 πόντους και μείωσε 15 ριμπάουντ. Ο Τζούνιορ Τέιτουμ Σμιθ σημείωσε 9 πόντους.

Οι κορυφαίοι Red Raiders επιστρέφουν στο παιχνίδι τίτλου, μετά την ήττα από τον Danville την περασμένη σεζόν, και θα φιλοξενήσουν το #3 Batavia το Σάββατο το βράδυ στις 7:00 μ.μ.

nys thruway ανάπαυση σταματά προς ανατολάς

Η Μπατάβια νίκησε το βράδυ της Πέμπτης τον Μίντλεικς με 51-50. Ο Midlakes επέστρεψε από τα 11 στο 4ο δεκάλεπτο για να πάρει προβάδισμα δύο πόντων από το λέι απ της Cara Walker με 9,1 δευτερόλεπτα να απομένουν. Στη συνέχεια, ο Mackenzie Riegle της Batavia κατέρριψε ένα νικηφόρο τρίποντο βήμα πίσω καθώς έληγε ο χρόνος για τον νικητή του παιχνιδιού. Η ήττα των Midlakes τερματίζει την καριέρα της ανώτερης ομάδας των Screaming Eagles, Cara Walker. Την περίοδο της στο Midlakes, η Walker κέρδισε δύο τίτλους και πήγε με την ομάδα της στο φάιναλ φορ του NYSPHSAA δύο φορές.

Μια άλλη αήττητη ομάδα, η κόκκινη νούμερο 1 σπορά South Seneca Lady Falcons θα έδινε το εισιτήριό της για τον αγώνα Πρωταθλήματος Κατηγορίας D1 με 45-35 επί του Fillmore στο Jack Guinan Gymnasium το βράδυ της Πέμπτης. Ο South Seneca θα πηδούσε σε προβάδισμα 24-8 στο ημίχρονο, αλλά το λάθος θα βοήθησε τον Fillmore να επιστρέψει στο παιχνίδι καθώς δύο Falcons έκαναν φάουλ στο τέταρτο τέταρτο προτού οι Falcons καταφέρουν να εξασφαλίσουν τη νίκη. Η ομάδα του πρώτου προπονητή Charity Couch ηγήθηκε με 14 πόντους από την Allison Kenyon, 13 από την Emma Fletcher και 7 πόντους από τον Logan Shaulis. Οι Falcons θα προσπαθήσουν να προσθέσουν άλλο ένα Sectional Block στην ήδη γεμάτη τροπαιοθήκη τους όταν θα φιλοξενήσουν το #2 Batavia-Notre Dame το Σάββατο το βράδυ στις 7:00 μ.μ. στο Ovid.

Στην Κατηγορία AA, τα αγόρια του νούμερο 1 του Victor Blue Devils θα αποχωρούσαν από το Rush-Henrietta στο 3ο τέταρτο για να προχωρήσουν στον αγώνα πρωταθλήματος του Σαββάτου. Ο Τσέις Ντίκενς ηγήθηκε των Μπλε Διαβόλων με 19 πόντους, ενώ ο μεγάλος Κόνορ Ουίλιαμς σημείωσε 16 πόντους στα γενέθλιά του.

Δείτε τις ενημερωμένες αγκύλες και το πλήρες πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου του πρωταθλήματος στην Ενότητα V παρακάτω…