Το RIT καταρρίπτει τον AIC στην παράταση, 3-2

Ο πρωτοετής του RIT Carter Wilkie σημείωσε το γκολ της παράτασης και πρόσθεσε μια ασίστ για να οδηγήσει τους Tigers σε μια νίκη 3-2 στο AIC, την Κυριακή, στη δράση του Atlantic Hockey.

ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ

Το RIT άνοιξε το σκορ με 7:35 να απομένουν για την πρώτη περίοδο. Ο δευτεροετής αμυντικός Δημήτρης Μικρογιαννάκης έσπευσε να κρατήσει μια προσπάθεια εκκαθάρισης στη ζώνη AIC και αναπήδησε μια πάσα από τα δεξιά στον ανώτερο επιθετικό Τζέικ Τζόφε στη δεξιά γωνία. Ο Joffe έδωσε μια πάσα στον δεύτερο επιθετικό Cody Laskosky στην υποδοχή για ένα μονόμετρο μέσα στο δεξί δοκάρι.

Η AIC εκμεταλλεύτηκε ένα αποτυχημένο Tiger για να ισοφαρίσει το σκορ με 6:44 στο ρολόι.

Οι κιτρινόζακοι προηγήθηκαν με 2-1 με 1:59 στη δεύτερη περίοδο, αφού ο Elijiah Barriga σήκωσε ένα ξωτικό πάνω στο ραβδί του πίσω από το δίχτυ του Tiger και το έβαλε στο τέρμα πάνω από τον δεξιό ώμο του νεαρού τερματοφύλακα Κόλμπι Μάθιους.

Το RIT σκόραρε σε μια ριπή μονών στην αριστερή πτέρυγα με 12:33 να απομένουν για τη δεύτερη περίοδο. Ο πρωτοετής επιθετικός Γκρέιντι Χομπς πήρε μια μικρή πάσα από τον νεαρό επιθετικό Άντριου Ρινάλντι και σκόραρε σε ένα σουτ από τον αριστερό κύκλο.

Οι ομάδες έπαιξαν μια τρίτη περίοδο χωρίς σκορ, αλλά η AIC σφυρίχτηκε επειδή είχε πάρα πολλούς άντρες στον πάγο 42,6 έμειναν στον κανονισμό. Το RIT ξεκίνησε την παράταση με ένα power play 4-on-3, όπου ο ανώτερος επιθετικός Jake Hamacher έκανε ένα ποδήλατο στον ανώτερο αμυντικό Dan Willett στο σημείο. Ο Γουίλετ γλίστρησε στον νεαρό επιθετικό Κάλεμπ Μόρετζ στα αριστερά του και οδήγησε την τροφοδοσία της επιστροφής στην υποδοχή για να πετύχει ένα σουτ με τον καρπό στο τέρμα. Ο Wilkie επανκατεύθυνε το ξωτικό μέσα στο αριστερό δοκάρι για τον αποφασιστικό απολογισμό με 3:43 στο ρολόι.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Ο Μάθιους σταμάτησε 28 από τις 30 βολές που αντιμετώπισε για να βελτιωθεί σε 5-1-2 αυτή τη σεζόν.

Το RIT σκότωσε και τα πέντε παιχνίδια ισχύος AIC που αντιμετώπισε.

Ο Hobbes και ο Laskosky σημείωσαν επίσης γκολ στο 7-3 του Σαββάτου στο AIC

Ο επικεφαλής προπονητής του RIT, Wayne Wilson, κέρδισε την 399η νίκη του στην καριέρα του στον πάγκο του Tiger, συμπεριλαμβανομένων 283 τις τελευταίες 17 σεζόν σε επίπεδο Division I. Επίσης, σημείωσε συνολικά 166 νίκες στα πρώτα έξι χρόνια του προπονητή RIT στο επίπεδο της κατηγορίας III.

ΤΙ ΕΠΕΤΑΙ

Το RIT παίζει δύο αγώνες Atlantic Hockey στο Canisius την επόμενη Παρασκευή και το Σάββατο (12-13 Νοεμβρίου). Οι αναμετρήσεις είναι προγραμματισμένες για τις 6:05 μ.μ. και 4:05 μ.μ., αντίστοιχα.