ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΤΡΟΙΑ: Τα κορίτσια των Midlakes ξεπερνούν την East Aurora στο OT για να προκριθούν στο δεύτερο σερί φάιναλ φορ της Νέας Υόρκης

Σχεδόν ένα χρόνο απομακρυσμένο από την ήττα των κοριτσιών του πανεπιστημίου μπάσκετ Midlakes από τη Susquehanna Valley στους ημιτελικούς του NYSPHSAA Κατηγορίας Β, το Lady Screaming Eagles έμεινε μόλις μία νίκη μακριά από την επιστροφή στο φάιναλ φορ της πολιτείας. Just Section VI Class B, πρωταθλητής East Aurora, στάθηκε εμπόδιο στο δρόμο τους καθώς και οι δύο ομάδες πήραν το γήπεδο το απόγευμα του Σαββάτου στο Buffalo State για τον περιφερειακό αγώνα Far West που μεταδόθηκε ζωντανά στο LivingMax( ).

Ο Midlakes έφερε ένα ρεκόρ 21-3, ένα δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα τμημάτων και ένα φορτωμένο ρόστερ για ηλικιωμένους στον διαγωνισμό με 21-3 την East Aurora που οδηγήθηκε από την πρώτη σκόρερ Sarah Tully.

Τα κορίτσια του προπονητή Nate Rich βγήκαν από τις πύλες ίσια με 12-2 νωρίς, καθώς οι Blue Devils έδειχναν άνετα με τη γρήγορη δράση από άκρο σε άκρο που συνήθως ταιριάζει στους Eagles. Ο Midlakes θα δυσκολευόταν να βάλει μόλις 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και θα έμενε πίσω με 30-19 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η πρώτη σκόρερ όλων των εποχών των Midlakes, Alaina Forbes, δυσκολεύτηκε από το γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας με μόλις 6 πόντους, όλους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η δεύτερη κορυφαία σκόρερ της ομάδας, η δεύτερη φοιτήτρια Cara Walker, δυσκολεύτηκε επίσης να βρει το σημάδι και έμεινε χωρίς σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ευτυχώς για τον Coach Rich, ο ανώτερος παίκτης Macy Kisner μπόρεσε να προσφέρει πρόωρη επίθεση τελειώνοντας το δεύτερο τέταρτο με 8 πόντους. Η Σάρα Τάλι ηγήθηκε όλων των σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο ολοκληρώνοντας με 10 πόντους.

Ο Midlakes θα αντεπιτέθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας το έλλειμμα στο 5 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, πίσω από το πιο δυνατό παιχνίδι από τον Macy Kisner και τον συνάδελφό του Sydney Passalacqua.

Τελικά, στην τελική περίοδο, η Alaina Forbes σημείωσε το βήμα της σκοράροντας 10 στα τελευταία 8 λεπτά της ρύθμισης, καθώς ο Midlakes κράτησε την East Aurora στους μόλις 16 πόντους του δεύτερου ημιχρόνου. Η Cara Walker μετέτρεψε ένα παιχνίδι τριών πόντων με 1:20 να απομένει και ο Midlakes τελικά ανάγκασε μια παράταση καθώς το τέταρτο δεκάλεπτο έληξε με αδιέξοδο στο 46-46.

Η περίοδος της παράτασης ήταν όλα Midlakes καθώς ο Sydney Passalaqua μετέτρεψε ένα λέι-απ στο μπλοκ από μια ασίστ της Cara Walker και στη συνέχεια μετέτρεψε ένα άλλο πέρασμα Walker σε 2 ακόμη πόντους θάβοντας έναν άλτη βασικής γραμμής 12 ποδιών. Ο Μέισι Κίσνερ θα πήγαινε με 3-4 από τη γραμμή των ελεύθερων βολών και οι Screaming Eagles θα κατέγραφαν μια σκληρή νίκη με 57-51 και θα κέρδιζαν ένα ταξίδι επιστροφής στο Final Four του NYSPHSAA του επόμενου Σαββατοκύριακου.