Το RAIDER RUN ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ: Το ποδόσφαιρο των κοριτσιών Pal-Mac προχωρά στο Far West Regional

Για πρώτη φορά σε δύο εβδομάδες, ο Pal-Mac δεν θα χρειαζόταν να ανησυχεί για τις συνθήκες βροχής και υγρασίας για ένα παιχνίδι. Ο ιδανικός καιρός για κάποιο ποδόσφαιρο τον Νοέμβριο ξεκίνησε στο Penn Yan για τους Red Raiders να αντιμετωπίσουν τους συναδέλφους τους πρωταθλητές Haverling για να δουν ποιος θα εκπροσωπούσε το Section V στα περιφερειακά για τα κορίτσια της Κατηγορίας B.

Τα πρώτα 10 λεπτά παρέμειναν μια ήρεμη υπόθεση καθώς οι ομάδες συμβιβάστηκαν για τον αγώνα. Ο Pal-Mac θα χτυπούσε πρώτος, καθώς ο Reagan Diehl σκόραρε το εναρκτήριο γκολ στο 10'. Ωστόσο, το σκορ θα ψυχρανθεί γρήγορα, καθώς οι Rams και οι Red Raiders πάλεψαν μέχρι το ημίχρονο, με το σκορ να παραμένει 1-0 μέχρι τα πρώτα 40.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε το ίδιο με το πρώτο, χωρίς να σημειωθεί αμέσως γκολ, και αυτό θα συνεχίσει να ισχύει μέχρι τα πρώτα 20 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Η Kylie Waeghe θα πετύχει ένα βασικό ασφαλιστικό γκολ στο 23' του δεύτερου ημιχρόνου για να διευρύνει το προβάδισμα του Pal-Mac σε 2-0. Με πέντε λεπτά να απομένουν για το παιχνίδι, ο Χάβερλινγκ έκανε ένα γκολ που χρειαζόταν για να μειώσει το προβάδισμα σε 2-1. Ωστόσο, ο Pal-Mac κατάφερε να σταματήσει τους Rams να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο τέλος του παιχνιδιού, κερδίζοντας τον αγώνα μνησικακίας τους εναντίον της Haverling με 2-1, και το πιο σημαντικό κλείνοντας τη θέση τους στον περιφερειακό γύρο των πολιτειακών πλέι οφ. Ο Pal-Mac θα παίξει τώρα τον εκπρόσωπο για την κατηγορία Β εκτός Ενότητας VI το Σάββατο. Ο νικητής των Lewiston Porter και Roy-Hart θα ταξιδέψει στο Section V για να αντιμετωπίσει το Pal-Mac το Σάββατο στις 5 μ.μ. στο Caledonia-Mumford.