Πίσω με πλάτη: Οι Herons υποχώρησαν #25 Bombers 1-0 για 2ο συνεχόμενο τίτλο στο συνέδριο

Η ομάδα χόκεϊ επί χόρτου του William Smith College νίκησε το κολέγιο Ithaca College με 1-0 σήμερα το απόγευμα στον αγώνα του πρωταθλήματος Liberty League και κέρδισε τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο της διάσκεψης. Ο μεταπτυχιακός φοιτητής  σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο έκτο λεπτό, αφού εκμεταλλεύτηκε τη γωνία του πέναλτι.

Με τη νίκη, οι Ερωδιοί προχωρούν στο 13-7 στη σεζόν και κερδίζουν την αυτόματη προσφορά του συνεδρίου για το τουρνουά χόκεϊ επί χόρτου Division III 2023. Οι κορυφαίοι Bombers πέφτουν στο 14-6 με την ήττα.

Ο Γουίλιαμ Σμιθ ξεπέρασε την Ιθάκη με 9-8 και πέτυχε πέντε βολές εύστοχα σε σύγκριση με τις τέσσερις των Bombers. Οι Ερωδιοί κράτησαν επίσης ένα προβάδισμα 7-3 στα πέναλτι και εκμεταλλεύτηκαν το δεύτερο της ημέρας. Ο Senior ανακηρύχθηκε ως ο πιο σημαντικός παίκτης του πρωταθλήματος μετά από μια κυρίαρχη απόδοση στη μεσαία γραμμή.

ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΓΩΝΑ:

• Ο Γουίλιαμ Σμιθ βγήκε δυνατός, εξαπέλυσε έξι βολές στο πρώτο τέταρτο, ενώ περιόρισε την Ιθάκη σε μόνο δύο.
  • Ο Wodka έσπασε το αδιέξοδο στο έκτο λεπτό, αφού οι Ερωδιοί δέχθηκαν πέναλτι. Ο Senior έστειλε τη μπάλα για τον William Smith, ο οποίος μάζεψε δύο πάσες προτού ο μεταπτυχιακός φοιτητής  εκτελέσει ένα σουτ που έφυγε άουτ. Ο Wodka ήταν εκεί για να συλλέξει το σουτ του Barilla και να γλίστρησε έναν από τον τερματοφύλακα του Bomber στο κοντινό δοκάρι για να δώσει στους Ερωδιούς το προβάδισμα 1-0.
  • Η καλύτερη ευκαιρία της Ιθάκης στο παιχνίδι ήρθε με λιγότερο από δύο λεπτά να απομένουν για το πρώτο τέταρτο. Η Meara Bury πυροβόλησε έναν πυροβολισμό που παρασύρθηκε από ανώτερο. Η Τζάκσον πιστώθηκε με την έκτη αμυντική απόκρουσή της στη σεζόν και την 17η της καριέρας της, σπάζοντας επίσημα το ρεκόρ προγράμματος για αμυντικές αποκρούσεις καριέρας.
  • Οι Μπόμπερς άσκησαν πίεση στο τρίτο δεκάλεπτο, εξαπέλυσαν τέσσερις βολές σε σύγκριση με τους Ερωδιούς καθώς και οι δύο ομάδες έψαχναν για ένα γκολ.
  • Ο Γουίλιαμ Σμιθ και η Ιθάκη πολέμησαν στη μεσαία γραμμή για το υπόλοιπο του αγώνα, ανταλλάσσοντας την κατοχή και το μομέντουμ. Οι Ερωδιοί άντεξαν στις καθυστερημένες προσπάθειες Bomber να κλείσουν τον αγώνα στην κορυφή 1-0.
  • Ο Senior έπαιξε και τα 60 λεπτά στο γκολ για τον William Smith και κατέγραψε τρεις αποκρούσεις. Κερδίζει στο 10-4 τη σεζόν αφού κέρδισε το δεύτερο συνεχόμενο shutout της.

ΓΩΝΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

ΕΠΟΜΕΝΟ:

Οι Ερωδιοί πέτυχαν το εισιτήριό τους για το τουρνουά NCAA για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν. Ο William Smith θα μάθει τον επόμενο αντίπαλό του κατά τη διάρκεια του NCAA Division III Field Hockey Show, που θα προβληθεί απόψε στις 22:30. επί NCAA.com .