Ο Τζάρβις ξεπερνά τους 1.000 πόντους καριέρας σε οπισθοδρόμηση στους Bombers

Ανώτερος γκαρντ  οδήγησε την ομάδα μπάσκετ του William Smith College καθώς έπεσε με 76-38 από το Ithaca College σήμερα το απόγευμα σε έναν αγώνα διάσκεψης. Οι Ερωδιοί πέφτουν στο 1-11 στο σύνολο και στο 1-4 στο συνέδριο, ενώ οι Bombers προχωρούν στο 9-2 συνολικά με σκορ 3-1 στη Liberty League.

Η Τζάρβις ηγήθηκε των Ερωδιών με 16 πόντους, πέντε ριμπάουντ και δύο ασίστ για τον 10ο διψήφιο αγώνα της αυτή τη σεζόν. Με τον 14ο πόντο της ημέρας, η Τζάρβις ξεπέρασε το όριο των 1.000 πόντων καριέρας, είναι μόλις ο 18ος Ερωδιός που το έκανε στην ιστορία του προγράμματος και πρώτη από τότε που το έκανε η Μία Μόρισον το 2019.

Το Junior  και το πρώτο έτος  σημείωσαν τέσσερις πόντους ο καθένας, ενώ το πρώτο έτος  έπιασε τρία κλεψίματα.

Ο Camryn Coffey ηγήθηκε των Bombers με 19 πόντους και δύο ριμπάουντ, ενώ η Annabella Yorio σημείωσε 14 πόντους και οκτώ ριμπάουντ για να επεκτείνει το σερί νικών της Ithaca σε πέντε.

HERON STAT LEADER

διάσημοι παίκτες πόκερ στην ιστορία
  • Βαθμολογία: 16, 4, 4, 4
  • Rebounding: 5, 5, 3
  • Βοηθά: 2, 1, 1

ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ

• Το πρώτο έτος  άνοιξε το σκορ για τους Ερωδιούς με ένα άλμα, δίνοντας προβάδισμα 2-1 στον William Smith.
  • Ο Lobozzo ισοφάρισε το παιχνίδι σε 4-4 αφού ένα λέι απ οδήγησης σε ένα γρήγορο διάλειμμα κέρδισε την άμυνα του Bomber.
  • Η Ithaca απάντησε με ένα σερί 17-0, κρατώντας τον William Smith χωρίς σκορ στα υπόλοιπα επτά λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου.
  • Ο Lobozzo άνοιξε το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα ακόμη λέι απ οδήγησης για να τερματίσει το σερί σκορ των Bombers.
  • Οι Bombers συνέχισαν να παίζουν επιθετική άμυνα, αναγκάζοντας αρκετές ανατροπές του Heron με αποτέλεσμα τα φάουλ του William Smith. Η Ιθάκη σούταρε καλά από τη γραμμή για να διευρύνει το προβάδισμά της στους 21.
  • Ο Τζάρβις έπιασε το καυτό χέρι στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, βοηθώντας τον Γουίλιαμ Σμιθ με οκτώ πόντους.
  • Ο Γουόλς μετέτρεψε ένα παιχνίδι τριών πόντων για να επεκτείνει το σερί σκοράρισμα των Ερώνων στο 9-0.
  • Ο Jarvis σημείωσε ένα buzzer betting jumper για να επεκτείνει το σερί σκοράρισμα του William Smith σε 12-0 για να κλείσει το ημίχρονο. Οι Herons μείωσαν το έλλειμμά τους σε μόλις 13 στο ημίχρονο.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

• Ο Τζάρβις άνοιξε το δεύτερο ημίχρονο σουτάροντας τρία προς τέσσερα από τη γραμμή των ελεύθερων βολών για να κρατήσει τους Ερωδιούς στους 12.
  • Ο Τζάρβις συνέχισε να ασκεί πίεση επιθετικά, βυθίζοντας ένα γυριστό σουτ προτού η Ιθάκη απαντήσει με ένα σερί 8-0 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.
  • Με 2:53 να απομένουν στο τρίτο, η Τζάρβις βύθισε άλλη μια βολή ελεύθερων βολών για να φέρει το σύνολο της στους 14 την ημέρα. Ο 14ος πόντος της Jarvis ήταν ο 1.000ος πόντος καριέρας της για τον William Smith.
  • Οι Ερωδιοί προσπάθησαν να πάρουν τη δυναμική στο τρίτο καθώς οι νεώτεροι  και οι μεταπτυχιακοί φοιτητές  μετέτρεψαν τα λέι απ πίσω για να περιορίσουν το έλλειμμα.
  • Η δευτεροετής φοιτήτρια  άνοιξε το σκορ για τη Γουίλιαμ Σμιθ στο τελευταίο τέταρτο, όταν πέτυχε ένα βαθύ τρίποντο με την ελπίδα να προκαλέσει μια επιστροφή.
  • Οι Bombers απάντησαν καλά με ένα σερί 15-0 σε έξι λεπτά αγώνα για να δώσουν στην Ιθάκη το μεγαλύτερο προβάδισμά της στο παιχνίδι.
  • Ο δευτεροετής φοιτητής  τελείωσε το τρέξιμο με ένα floater κάτω από το τέντωμα.
  • Η δευτεροετής φοιτήτρια έκλεισε το σκορ για τους Ερωδιούς από τη γραμμή των ελεύθερων βολών, σημειώνοντας τον πρώτο της πόντο στην καριέρα της ως Ερωδιός.
  • Οι Bombers χρησιμοποίησαν το ρολόι προς όφελός τους, κλείνοντας τον αγώνα με 76-38.

ΓΩΝΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

«Ήμουν περήφανος για τον αγώνα μας στο δεύτερο τρίμηνο και στις αρχές του τρίτου», είπε ο Head Coach . «Νόμιζα ότι η άμυνά μας στο μισό γήπεδο ήταν σταθερή, αλλά ξεμείναμε από τα καλά και δυσκολευτήκαμε να φροντίσουμε την μπάλα και να ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που μας πλήγωσε πραγματικά».

ΕΠΟΜΕΝΟ

Ο William Smith θα επιστρέψει στη δράση την Παρασκευή, 12 Ιανουαρίου, όταν θα φιλοξενήσει τον Bard σε ένα συνέδριο. Η δράση της Liberty League μεταξύ των Herons και των Raptors έχει οριστεί για τις 5:30 μ.μ. στο Γυμνάσιο του Μπρίστολ.