Η Ακαδημία Mynderse έκλεψε τον τίτλο Class B2 Sectional από καθυστερημένο σφύριγμα στο Northstar-Christian HS

Η ομάδα μπάσκετ αγοριών Mynderse Academy είχε έναν δύσκολο δρόμο για τον αγώνα τίτλου του Section V Class B2 της Παρασκευής το βράδυ στο Northstar-Christian High School. Ως 6ος σπόρος που έβγαινε από το Finger Lakes East, θα ταξίδευαν πρώτα πάνω από 2 ώρες για να αντιμετωπίσουν τον #3 σπόρο Wellsville. Μετά την αποστολή με τους Tigers θα πήγαιναν στη συνέχεια στο δρόμο για το #2 C.G. Finney όπου θα έσκαγαν για 94 πόντους και μια θέση στο παιχνίδι τίτλου ενάντια στο #1 Northstar-Christian στο μικροσκοπικό γυμναστήριο των Knight στο νοτιοδυτικό Ρότσεστερ.

Ο ανώτερος παίκτης του Mynderse, Jared King, θα κουβαλούσε το καυτό σουτ του Mynderse στο παιχνίδι τίτλου, καταρρίπτοντας τρία τρίποντα στο πρώτο τέταρτο, δίνοντας στους φιλοξενούμενους Blue Devils προβάδισμα 21-18 μετά από 1 τέταρτο. Η Northstar θα επέστρεφε για να πάρει προβάδισμα 8 πόντων στο ημίχρονο επικρατώντας του Mynderse με 21-10 στο 2ο δεκάλεπτο πίσω από 15 πόντους πρώτου ημιχρόνου από τον διακεκριμένο Junior των Knight, Turner Harris.

Στο 3ο δεκάλεπτο, με τον Τζάρεντ Κινγκ σε φάουλ, ο Μίντερσε χρησιμοποίησε έναν συνδυασμό από τον Nick Jones που σημείωσε 7 στο προτελευταίο δεκάλεπτο και τον νεαρό Troy Kabat που γκρέμισε τρεις trifectas για να κερδίσει τρεις πόντους, 54-51. οδεύει προς το τελευταίο τρίμηνο.

είναι απαραίτητη μια πλάκα τραύματος

Το προβάδισμα θα άλλαζε χέρια τέσσερις φορές στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς ο Kabat πρόσθεσε το 5ο τρίποντο του αγώνα και ο Nick Jones συνέχισε να βρίσκει τρόπους για να σκοράρει το μπάσκετ, ενώ ο Harris του NS-Christian συνέχισε να καυτηριάζει την άμυνα των Devils για ένα μεγάλο παιχνίδι. 32 πόντους, ενώ ο πρώτος σκόρερ των Ιπποτών, ο Ράιαν Γκάργουντ, θα δυσκολευόταν να βρει το σουτ του να τελειώνει με μόλις 12 πόντους, 13 κάτω από τον μέσο όρο της σεζόν.

Με τον Mynderse να υπολείπεται 1 πόντο μέσα στο τελευταίο λεπτό, ο junior επιθετικός Michael Bogart περιστρέφεται στο μπλοκ και θάβει έναν άλτη που θα μπορούσε να ήταν ο νικητής του παιχνιδιού για τους Blue Devils. Όμως, με μόλις 2 δευτερόλεπτα να απομένουν, η προσπάθεια του Τέρνερ Χάρις να πάρει το προβάδισμα σε ένα άλμα 8 ποδιών εκτός ισορροπίας θα έχανε το σημείο και όταν φαινόταν ότι ο Μίντερσε θα γιόρταζε τον 10ο τίτλο του σχολείου του, ένας από τους τρεις διαιτητές που είχαν οριστεί στο παιχνίδι θα σφύριζε σε ένα από τα πιο αμφισβητήσιμα φάουλ που θα δεις ποτέ….

ο καλύτερος ιστότοπος για να αγοράσετε προβολές στο youtube

Μετά το φάουλ, το πέμπτο στον Τζάρεντ Κινγκ, ο Χάρις θα βύθιζε δύο τεράστιες ελεύθερες βολές (ήταν 9 στα 10 από τη φιλανθρωπική ρίγα τη νύχτα) για να εξασφαλίσει τη νίκη μετά την απόγνωση των τριών τετάρτων του ανώτερου στελέχους του Mynderse, Τζέικ Σμιθ. το χείλος. Παίκτες και προπονητές της Northstar-Christian εισέβαλαν στο γήπεδο για να γιορτάσουν τον 4ο τίτλο του σχολείου τους τα τελευταία 6 χρόνια.

Για το Mynderse, ο Nick Jones προηγήθηκε με 17 πόντους, ο Troy Kabat τερμάτισε με 15 και ο Jared King σημείωσε 14. Ο Mike Bogart θα τερματίσει με 9 πόντους, ο ανώτερος Sam Lorenzetti σημείωσε 6 και ο Dylan Larizza ολοκλήρωσε το Mynderse με 2 πόντους. Ο Mynderse τερμάτισε 5 στα 9 από τη φιλανθρωπική ρίγα το βράδυ, ενώ οι Knight's ήταν σχεδόν τέλειοι 16 στα 17 από τη γραμμή των ελεύθερων βολών.