ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ: Ο σούπερ σταρ της Λυών σκοράρει 44 στον τελευταίο αγώνα ως C.G. Ο Finney διώχνει τα Lions από τη μετά τη σεζόν

Μετά την κατάκτηση του 19ου τίτλου του σχολείου του το βράδυ της Παρασκευής στο Blue Cross Arena, ο ανώτερος δικαστής της Λυών και οι συμπαίκτες του έστρεψαν την προσοχή τους σε έναν πολιτειακό τίτλο. Το πρώτο τους εμπόδιο θα ήταν μια αναμέτρηση με έναν σκληρό C.G. Η ομάδα Finney, οι πρωταθλητές του Section V Class C1, στο γυμνάσιο του Newark τη Δευτέρα το βράδυ.

Μπροστά σε ένα γεμάτο γυμναστήριο, ο ανώτερος της Λυών αντάλλασσε χτυπήματα με τον C.G. Finney ηλικιωμένος που ξεχωρίζει ο Keegan Ocorr και το φαινόμενο της 8ης τάξης Markus Robinson. Τελικά ήταν το C.G. Ο Finney Falcons και ο επικεφαλής προπονητής Joe Marchand θα κερδίσουν με 92-88 και θα αντιμετωπίσουν τον Cal-Mum στο παιχνίδι play-in της Κατηγορίας C το βράδυ της Τετάρτης στο Blue Cross Arena.

Η Λυών προηγήθηκε νωρίς με 12-5 πίσω από τα 2 τρίποντα του πρώτου δεκαλέπτου από τον ανώτερο Ντέιβιντ Γουίβερ, αλλά ο Φίνεϊ επανήλθε για να πάρει προβάδισμα 21-19 μετά την πρώτη περίοδο.

Θα διεύρυναν το προβάδισμα σε 43-39 στο διάλειμμα του ημιχρόνου πίσω από 17 πόντους του πρώτου ημιχρόνου τόσο από τον Markus Robinson όσο και από τον ανώτερο παίκτη του Finney, Caleb Anger που έθαψαν 5 τρίποντα.

Ο Finney θα επέκτεινε το προβάδισμα έως και 11 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Η Λυών θα έκλεινε τη διαφορά στον 1 πόντο, αλλά ο Φίνεϊ απάντησε με κουβάδες από τον Όκορ και τον Ρόμπινσον για να αυξήσει το περιθώριο στους 8. Ο Οκόρ θα έκανε 6-8 από τη γραμμή των ελεύθερων βολών στο τελευταίο δεκάλεπτο για να σφραγίσει τη νίκη και να βάλει κοντά στο καριέρα ενός από τους σπουδαίους όλων των εποχών που φόρεσε ποτέ στολή της Λυών.

Ο Τζάστις Σμιθ θα τελείωνε με 44 πόντους ολοκληρώνοντας την καριέρα του μόλις 11 πόντους λιγότερο από το όριο των 2.000. Ο Ντέιβιντ Γουίβερ σημείωσε 18 πόντους σε 4 τρίποντα στο τελευταίο του παιχνίδι για τους Lions. Ο δευτεροετής Horace Betts IV τερμάτισε με 9, ο junior Benji Kemp σκορ 8 και ο ανώτερος Aaron Romero σημείωσε 4 πόντους. Ο δευτεροετής φοιτητής Τζάστιν Σμιθ διατηρήθηκε στους 2 πόντους χαμηλότερης σεζόν.

Για τους Falcons, ο Keegan Ocorr σημείωσε 36 πόντους, 27 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο μαθητής της 8ης τάξης Markus Robinson μέτρησε 29. Ο Caleb Anger σημείωσε 24 πόντους σε 6 τρίποντα πριν κάνει φάουλ στο τέλος του αγώνα. Οι μόνοι άλλοι Falcons που σκόραραν ήταν ο Josh Taylor που είχε 2 πόντους και ο Xavier Smith που έκανε μία ελεύθερη βολή.

Για τον επικεφαλής προπονητή Dean Schott II και τους Lions του, τελειώνουν τη σεζόν ως Πρωταθλητές Κατηγορίας C2 του Section V με συνολικό ρεκόρ 21-3.