Ο Cornell επιστρέφει για να κερδίσει τον Lehigh

Η Νο. 4 ομάδα λακρός ανδρών Cornell σημείωσε τα τελευταία επτά γκολ του αγώνα για να ολοκληρώσει μια εντυπωσιακή επιστροφή εναντίον του Lehigh σήμερα το απόγευμα στο Schoellkopf Field. Το Big Red ξεπέρασε ένα αργό ξεκίνημα που είδε τους γηπεδούχους να στερούνται 5-0 λίγο περισσότερο από επτά λεπτά πριν τον αγώνα για να νικήσουν τους Mountain Hawks, 14-9. Η νίκη –η έβδομη στη σειρά του Cornell εναντίον του Lehigh και η πέμπτη συνεχόμενη στο Schoellkopf Field– βελτίωσε το Big Red σε 2-0 τη χρονιά.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, η μονάδα επίθεσης του Big Red ήταν κυρίαρχη, με 16 από τους 21 πόντους του Cornell το απόγευμα. Οι Jeff Teat και Clarke Petterson τερμάτισαν με τέσσερα γκολ ο καθένας. Ο Teat πρόσθεσε επίσης δύο ασίστ για να ισοφαρίσει με τον Mike French για την τέταρτη θέση στην ιστορία του Cornell με 105 ασίστ, ενώ ο Petterson μοίρασε μία ασίστ. Ο Τζον Πιατέλι σημείωσε τρία γκολ και δύο ασίστ.

Μετά από ένα ασταθές ξεκίνημα, η άμυνα του Big Red καταλύθηκε και ο κατώτερος τερματοφύλακας Caelahn Bullen σημείωσε υψηλό επίπεδο καριέρας με 14 αποκρούσεις, συμπεριλαμβανομένων επτά στο τρίτο δεκάλεπτο, για να βελτιωθεί σε 7-0 στην καριέρα του. Μπροστά του, η άμυνα του Cornell προκάλεσε 12 από τους 19 τζίρους του Lehigh, με τον Brandon Salvatore να ευθύνεται για τέσσερα λάθη του Mountain Hawk. Η άμυνα ήταν μόνο ένα μέρος της ημέρας για τον Σαλβατόρε, ο οποίος ήταν κρίσιμος στο παιχνίδι της φάτσας του Big Red, παίρνοντας επτά μπάλες εδάφους και κερδίζοντας 4 από 12 επανεκκινήσεις.

CornellBigRed.com: Διαβάστε περισσότερα