Ο Cornell χάνει μια δύσκολη από την Colgate

Ο Junior Richie Kenney εκτόξευσε για 268 γιάρδες και 87 γιάρδες fumble restore για ένα touchdown από τον ανώτερο Jelani Taylor στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ώθησε το ράλι της ποδοσφαιρικής ομάδας Cornell το Σάββατο, αλλά η Colgate ανάγκασε μια ανατροπή σε downs στην περιοχή της στο τελευταίο λεπτό για να διατηρήσουμε τη νίκη με 21-20 επί των Big Red στο Schoellkopf Field. Ο Κορνέλ μείωσε στο 1-4, ενώ οι Raiders βελτιώθηκαν σε 1-7.

Ο ανώτερος Χάρολντ Κόουλς όρμησε για 89 γιάρδες στις 17 φέρουσες για τον Κορνέλ, ο οποίος σκόραρε στην πρώτη του κίνηση στο παιχνίδι σε ένα γκολ 39 υάρδων από τον νεαρό Γκάρετ Πάτλα. Η Colgate απάντησε με ένα ζευγάρι touchdowns στα τέλη του δεύτερου δεκαλέπτου για να πάρει προβάδισμα 14-3, μετά ήταν σε πρώτη θέση για να ωθήσει το προβάδισμα περισσότερο από τη γραμμή των 3 υάρδων του Cornell λίγο πριν το ημίχρονο. Ο πρωτοετής Τζέικ Στέμπινς απέλυσε τον στρατηγό της Colgate, Γκραντ Μπρένεμαν, με το ζόρι και οδήγησε στη δραματική επιστροφή του Τέιλορ. Αντί για έλλειμμα 17 πόντων στο ημίχρονο, ο επιπλέον πόντος του Πάτλα τράβηξε τον Κορνέλ στους τέσσερις πόντους στο διάλειμμα.

Ο Χάρολντ Κόουλς βγαίνει στο πλάι κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου της ποδοσφαιρικής ομάδας Κορνέλ

Το Big Red πήρε προβάδισμα στο τρίτο τέταρτο με την πάσα του Kenney στα 5 γιαρδών στον νεαρό SK Howard. Οι Raiders απάντησαν με ένα touchdown στην επόμενη κίνηση τους για να πάρουν προβάδισμα στην τέταρτη. Ο Cornell έκανε ένα παιχνίδι ενός πόντου στο τέρμα των 28 γιάρδων του Patla με 13:49 να παίξει, αλλά δεν μπορούσε να πλησιάσει.