Ο Cornell κερδίζει το 3ο συνεχόμενο Cleary Cup με τη νίκη 5-0 επί του St. Lawrence

Ο δευτεροετής επιθετικός Max Andreev και ο δεύτερος αμυντικός Joe Leahy είχαν ένα γκολ και δύο ασίστ και η ομάδα χόκεϊ των ανδρών Cornell νίκησε το St. Lawrence, 5-0, το βράδυ της Παρασκευής στο Lynah Rink. Σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Clarkson στην Colgate, τα αποτελέσματα οδηγούν στον Cornell να κατακτήσει το Cleary Cup για τρίτη συνεχόμενη χρονιά - μια πρώτη στην ιστορία του προγράμματος.

Οι άντρες του Κορνέλ

Ο νεαρός τερματοφύλακας Matthew Galajda έκανε 19 αποκρούσεις για το τρίτο συνεχόμενο shutout του, προχωρώντας σε ισοπαλία με τον Ben Scrivens ’10 για το προβάδισμα όλων των εποχών του προγράμματος με 19 σε σχέση με την κολεγιακή του καριέρα. Πέρασε 197 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα χωρίς να παραδώσει γκολ, που είναι το έκτο μεγαλύτερο σερί shutout στην ιστορία του προγράμματος.

Κερδίζοντας το Cleary Cup — που απονεμήθηκε στην κορυφαία ομάδα του ECAC Hockey στην κανονική περίοδο — ο Cornell (22-2-4, 17-2-2) κέρδισε τον Νο. 1 γενικό σπόρο για τα πλέι οφ του ECAC Hockey Championship. Το Big Red θα έχει αντίο στον πρώτο γύρο και, στη συνέχεια, θα φιλοξενήσει τον χαμηλότερο εναπομείναν σπόρο σε μια σειρά προημιτελικών από τους τρεις καλύτερους, 13-15 Μαρτίου στο Lynah Rink.