Οι Amerks κερδίζουν 7-3 επί των Bears

Οι Ρότσεστερ Αμερικανοί (10-6-0-0) προηγήθηκαν με 4-0 και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω στο δρόμο τους για να νικήσουν με 7-3 τους Hershey Bears (8-6-2-1) την Παρασκευή το βράδυ σε ένα μάχη των θεμελιωδών franchises της American Hockey League στο The Blue Cross Arena.

Οι Amerks ξέσπασαν για μια κορυφαία σεζόν τέσσερα γκολ power-play και έξι διαφορετικοί παίκτες σημείωσαν εμφανίσεις πολλών πόντων. Ο αγώνας ήταν η 461η συνάντηση όλων των εποχών μεταξύ των δύο παλαιότερων ομάδων της AHL και η πρώτη στο Ρότσεστερ από τις 23 Οκτωβρίου 2019. Με τη νίκη, η Ρότσεστερ, η οποία έχει κερδίσει 10 από τους τελευταίους 15 αγώνες της συνολικά, κέρδισε τουλάχιστον έναν βαθμό στο έξι από τα τελευταία 11 παιχνίδια με τους Bears να χρονολογούνται από την εκστρατεία 2016-17, με 5-5-1-0 σε αυτό το διάστημα.

Ο Τζακ Κουίν και ο Μαρκ Γιανκόφσκι μέτρησαν από ένα γκολ και δύο ασίστ ενώ ο Πέιτον Κρεμπς τερμάτισε με τρεις ασίστ. Ο Michael Mersch (2+0), ο Ethan Prow (0+2) και ο JJ Peterka (0+2) κατέγραψαν ένα παιχνίδι πολλών πόντων. Οι Mason Jobst, Sean Malone και Ryan MacInnis ολοκλήρωσαν το σκορ με ένα γκολ ο καθένας. Ο Oskari Laakonen και ο Josh Teves κέρδισαν από μία ασίστ.

Ο τερματοφύλακας Ukko-Pekka Luukkonen (6-6-0) έκανε την όγδοη εμφάνισή του στα τελευταία εννέα παιχνίδια και 12η συνολικά. Ο Φινλανδός δικτυακός αντιμετώπισε 40 σουτ, οι οποίες περιελάμβαναν 27 στα τελευταία 40 λεπτά παιχνιδιού και πέτυχε την έκτη νίκη του στη σεζόν. Ο Luukkonen ισοβαθμεί στην έκτη θέση στο AHL σε νίκες, ενώ κατατάσσεται τέταρτος και στα δύο λεπτά παιχνιδιού (685) και στα παιχνίδια (12).

Με μια βραδιά με δύο ασίστ, ο Joe Snively άνοιξε την επίθεση των Bears ενώ ο Mason Morelli, ο Garrett Pilon και ο Kody Clark άναψαν όλοι τη λάμπα. Από την αρχή του Νοεμβρίου, ο Snively έχει σημειώσει επτά γκολ και επτά ασίστ για 14 πόντους, ενώ παράλληλα σημείωσε τρία παιχνίδια τριών πόντων και πέντε προσπάθειες πολλών πόντων σε αυτό το διάστημα.

Στο εναρκτήριο πλαίσιο, οι δύο ομάδες ενώθηκαν για 52 λεπτά πέναλτι και οι Αμερικάνοι έχτισαν προβάδισμα 3-0. Δύο από τα Rochester's ήρθαν μέσω του man-advantage και τα άλλα επόμενα δευτερόλεπτα μετά από ένα power-play.

Ο Mersch σημείωσε δύο από τα τρία γκολ για το δεύτερο παιχνίδι πολλών τερμάτων της σεζόν. Ήταν η πρώτη του φορά που σκόραρε δύο φορές την ίδια περίοδο από τις 24 Μαρτίου 2017, ως μέλος των Ontario Reign. Ο αρχηγός της ομάδας των Amerks έχει πλέον καταγράψει 16 πόντους (9+7) και πέντε εξόδους πολλών πόντων στα τελευταία 14 παιχνίδια του για να περάσει στη δεύτερη θέση της ομάδας στο σκοράρισμα.

Η Ρότσεστερ αύξησε το πλεονέκτημά της στα τέσσερα στο 16:09 στη δεύτερη περίοδο, καθώς ο Μαλόουν πέτυχε ένα σταυρό από τον Πέτερκα και τον Τέβες.

Ο Χέρσι διέγραψε το μηδέν στον πίνακα αποτελεσμάτων στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα του καρέ, όταν ο Κλαρκ και ο Σνάιβλι μπήκαν σε ένα 2-σε-1.

Στα πρώτα οκτώ λεπτά της τελευταίας στροφής, οι Bears πρόσθεσαν ένα ζευγάρι γκολ με διαφορά μικρότερης του ενός λεπτού για να αντιμετωπίσουν τον Jobst power-play στο 4:09.

πίσω τελείωσε πόσο πρέπει να συμβιβάζομαι

Αφού ο Χέρσι έφερε το σκορ στο 5-3, η Ρότσεστερ απάντησε με τα επόμενα δύο γκολ για να θέσει το παιχνίδι απρόσιτο καθώς ο Κουίν και ο Γιανκόφσκι κατέγραψαν το 10ο και το τέταρτο γκολ της σεζόν, αντίστοιχα.

ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:

Οι Amerks κλείνουν την εβδομάδα των τριών αγώνων καθώς πραγματοποιούν το πρώτο τους ταξίδι της σεζόν στο Ιατρικό Πανεπιστήμιο Upstate το Σάββατο 26 Νοεμβρίου για να αντιμετωπίσουν το Syracuse Crunch. Οι 7:00 μ.μ. Ο διαγωνισμός θα είναι ο δεύτερος από τους 12 προγραμματισμένους αγώνες μεταξύ των δύο αντιπάλων της North Division και όλη η δράση θα μεταδοθεί ζωντανά στο The Sports Leader 95.7 FM/950 AM ESPN Rochester καθώς και στο AHLTV.